Elektronik Sigaranın Tarihi

Elektronik sigara nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, gelelim bu icadın tarihine… Elektronik sigaranın geliştirilmesinde, iki dönüm noktası ve iki önemli isim var. Üstelik bu isimler, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan iki bilim insanı. Ancak gayeleri aynı: sigaranın zararlarını en aza indirecek bir icat yapmak! İşte elektronik sigaranın tarihine kısa bir bakış…

Gerçekleşmeyen Buluş

Elektronik sigara her ne kadar sosyal hayatımızda yeni yeni yer edinmeye başlasa da tarihleri epey eskiye dayanıyor. Bilinen ilk elektronik sigara, 1963 yılında geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nden Herbert A. Gilbert, bu cihazın ilk üreticisi ve patent sahibidir. Üniversitede işletme okuyan ve günde iki pakete yakın sigara içen Gilbert; sigarayı çok sevmesine rağmen sağlığa verdiği zararları en aza indirmek için bu icadı yaptı. Her ne kadar buluşunun patentini alsa da, üretime hiçbir zaman geçilmemiştir. O dönemde insanlar, sigaranın zararları konusunda yeterince bilgi sahibi değildiler. Üstelik sigara içmek oldukça “modaya uygun” bir davranıştı. Henüz kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklanmamıştı, ve gündelik hayatın sıradan bir parçası gibi görülüyordu. Sigaranın toplumsal hayattaki konumundan dolayı ve 1960’ların teknolojisi ile bu cihaz oldukça pahalıya mal edildiği için, o dönemde bu icat üretime geçmedi. Gilbert sadece patentini aldı, ve projesini rafa kaldırdı.

Üretimi Yapılan İlk Elektronik Sigara

1960’larda epey popüler olan sigara tüketimi, takvim günümüze doğru yaklaştıkça azalmaya başladı. Ancak tiryakiler vazgeçemediği için, yerine bir alternatifin doğması zaman aldı. Tütün oranı azaltılmış sigaralar ve nikotin alımını azalttığı düşünülen filtreler gibi alternatif yöntemler ortaya çıktı. Ve sonunda, giderek gelişen teknoloji, insanlara elektronun sigarayı armağan etti.

Hon Lik, the inventor of the ecigarette.

Çin’den Hon Lik, elektronik sigaranın ikinci mucidi. Yoğun bir şekilde sigara içen babasını akciğer kanserinden kaybeden Lik, bu zararlı alışkanlığa bir alternatif oluşturmak istedi. Kendisi de sigara bağımlısı olan Lik, önce bu kötü alışkanlığından kurtuldu, sonra da elektronik sigarayı yeniden yarattı. 2001 yılında geliştirdiği ve duman yerine buhar çıkaran bu icadın patentini, 2003 yılında aldı. Üretilen ilk elektronun sigara, bugünküne göre çok daha farklı bir görünüme sahipti. Tek bir parça şekildeydi. Hon Lik, nikotin içeren bir sıvının basınçlı bir jetini buharlaştırmak için yüksek frekanslı piezoelektrik ultrason veren bir eleman kullanmayı düşündü. Aslında tasarım değişse de bu temel prensip hala kullanılmakta.

Elektronik sigara, ilk kez satışa sunulduğu Çin piyasasında çok sevildi. 2004 yılında Çin sokaklarına havalı olan artık normal sigara yerine elektronik sigara olmuştu. Başlangıçta küçük firmalar internetten satışla bu modelin modifiye edilmesi halini ABD marketine satmaya başladı. 2006 yılından sonra da elektronik sigaralar; Avrupa ve Amerika’da satılaya başlandı. Lik patentini 2007 yılında uluslararası hale getirdi ve elektronik sigaranın adını, Çince’de “sigaraya benzeyen” anlamına gelen “Rüyan” olarak değiştirdi. Fakat elektronik sigara bu yıllarda tüm dünyaya yayılmıştı ve pek çok firma bu modeli izinsizce kopyaladığı için Lik bu durumdan pek de kar edemedi.

Son Modifikasyonlar

Elektronik sigaralar uluslararası pazara girdiğinde, bazı kullanıcılar performanslarından memnun değildi. Duman yeterince gelmiyordu, tat yeterince hissedilmiyordu. Üstelik oldukça hassas olan bu cihaz sık sık bozuluyordu, çok fazla bakım istiyordu. Bu eksikliği gören yatırımcılar elektronik sigarayı geliştirmeye devam ettiler. Bu da ilk nesil üç parçalı cihazların ortaya çıkmasını sağladı.

Bugün elektronik sigaranın vazgeçilmez bir parçası olarak görülen cartomizer, cihazın uluslararası arenada kendine alıcı bulması ile geliştirildi. 2007 yılında İngiliz girişimciler Umer ve Tarıq Sheikh cartomizer isimli parçayı geliştirdi. Bu parça, ısıtma bobini sıvı odasına entegre eden bir mekanizma olarak işlev gördü, ve elektronik sigaranın performansını arttırdı.

Kullanıcıların sorun yaşadıkları elektronik sigara parçalarından bir tanesi de bataryaydı. Sık sık biten ve değiştirilmesi gereken bataryalar, elektronik sigaralardan alınan keyfin yarıda kalmasına neden oluyordu. Elektronik sigaralar için, “tornavida” adı da verilen daha uzun ömürlü bir batarya 2008 yılında Ted ve Matt Rogers tarafından geliştirildi.

Elektronik sigara, bugün hızla gelişen teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Sadece üreticileri değil, kullanıcıları da ihtiyaçlar doğrultusunda elektronik sigaraya modifikasyonlar yapıyorlar.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir