Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

Elektronik sigara, üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar pil, atomizer ve ağızlıktır. Elektronik sigara parçaları, farklı işlevleri yerine getirerek cihazın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Her bir parçanın kaliteli olması ve doğru secilmesi, elektronik sigaradan alacağınız verimi belirleyecektir.

Atomizer

Atomizer, elektronik sigaranın en önemli parçasıdır. Bu parça içerisinde yer alan propilen glikol, bitkisel gliserin ve nikotin içeren bir çözeltiye batırılır pamuk ve fiberglas fitil bulunmaktadır. Bu maddeler, kronik astım hastalarının kullandığı ilaçların içerisinde de hali hazırda kullanılmaktadırlar. Bu çözelti, farklı aromalara da sahip olabilir. Cihazın üzerindeki tuşa basıldığı zaman fitilin etrafındaki ısıtma bobini ısınır ve dumanın hava ile karışmasını sağlar. Kullanıcı soluduğunda bu aromatik duman duman, kartuş veya ağızlıktan çekilir. İşte, en basit hali ile elektronik sigaranın çalışma prensibi bu şekildedir.

Bu çalışma prensibi, elektronik sigarayı, tütün bazlı ürünlere göre nispeten daha temiz bir yere koymaktadır. Ateş yok, kul yok ve duman kokusu yok! E-sigaralar, karbon monoksit ve katran gibi sigara içen tutun sigaraları ile ilişkili tüm zararlı kimyasalları içermez. Bu nedenle de sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyenlerce tercih edilirler.

Elektronik sigaranın temel parçası olan atomizerin, üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler clearomizer, RTA ve RDA olarak adlandırılır. Bu farklı atomizer çeşitlerinin temel prensipleri aynıdır. Atomizer arasındaki ana parça, bataryadan aldığı gücü, rezistansı andıran bir biçimde sarılmış tellere aktarır. Bu tellerin ortasına yerleştirilmiş ve likiti aktıve eden parça bu şekilde devreye girer. Bu parça silik olarak adlandırılır ve genellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı; seramik fiber, organik pamıuk ya da ısıya dayanıklı iplik gibi bir parçadır. Tellerin ısınmasıyla bu parçanın absorbe ettiği sıvı buharlaşır. Kullanıcı da bu sıvıyı ağızlıktan içine çeker.

Farklı atomizer parçaları, farklı ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahiptir. Elektronik sigaraya yeni başlayacak olanlar için, clearomizer önerilen atomizer türüdür. RTA ve RDA ise, farklı istekleri karşılayıcı atomizerler olarak kullanılabilir. Bu parçalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, elektörnük sigarada soru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Clearomizer

Clearomizer, elektronik sigaraların gelişiminde yeni bir adım olarak değerlendirilebilir. Clearomizer, pek çok açıdan atomizer cihazına benzetilmektedir. Elektronik sigara sıvısını tutan ve ve bataryaya vidalayan hepsi bir arada bir aygıt olması, bu benzerliğin başlınca sebebidir. Ancak bu iki parça arasındaki benzerlik burada son buluyor! Clearomizer, çok daha etkili bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Clear ve aromizer kelimelerinin birleşiminden oluşan clearomizer, “temiz” ya da “net” ve “aroma” anlamlarını içerisinde barındırıyor. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi de, kullanıcının her zaman e-sıvı düzeyini görmesini ve çok alçaldığında bunları doldurmasını sağlayan şeffaf plastik veya cam gövdeye sahip olması.

Kartomizerlerden farklı olarak, aroma suyunu emmek için dolgu maddesine gerek duymazlar, bunun yerine atomizöre doğru miktarda e-sıvı besleyen bir fitilleme sistemi sayesinde çalışırlar. Elektronik sigarayı seven pek çok kişi, günümüzde clearomizer kullanmayı tercih ediyor. Bu da çok daha temiz bir şekilde görülebilir bir hale gediriyor. Yine de kartomizerlerin e-sıvı aromasını arttırdığını iddia edenler var. Sonuçta, hepsi kişisel bir zevk meselesi. Hangi tip atomizer parçasını kullanacağınız tamamen size kalmış durumda.

Clearomizerlar, atomizörden damlama ucuna, transparan gövdenin ortasından uzanan bir metal boruya sahiptir. Clearomizer’ları yeniden doldururken, e-sıvıyı akü içerisine gireceğinden tüpün içine dökmemeniz önemlidir. Bu hava kanalı, buharın atomizörden ağzınıza nasıl geçtiğidir ve e-sivinin içinde bulunduğu birkaç damla e-sıvı, e-sigaranın performansını etkileyebilir. Bunun yerine, clearomizer’i hafif bir acıyla tutmak ve merkez tüpten kaçınarak suyu meyve suyu içine damlatmak gerekmektedir.

Çoğu şirket clearomizer’ları çöp kutusuna atmadan önce birkaç hafta kullanabileceğiniz tek kullanımlık ürünler olarak satmaktadır, ancak gelişmiş elektronik sigara kullanıcıları yeniden elde edilebilir versiyonlarını tercih etmektedirler. Tek kullanımlık malzemeler kesinlikle en uygun olanıdır, ancak daha pahalı olsalar da uzun vadede size kazandırırlar. Kullanılmış bir ısıtma bobinini değiştirmek, yeni bir clearomizer satın almaktan çok daha ucuzdur.

Ayrıca, her biri kendi artıları ve eksileri olan üst bobin clearomizer’lar ve alt bobin clearomizer’lar arasından seçim yapabilirsiniz. Üst sargi cleromizer parçaları, tütün sigaralarının dumanına benzer şekilde daha sıcak buhar verirlerken, aynı zamanda daha hızlı yanma eğilimi gösterirler. Çünkü e-sıvı seviyesi düştüğünde fitiller kurur ve kötü yanık tadıyla karşılaşabilirsiniz. Alt Bobin Clearomizers (BCC), altta bulunan ısıtma bobinine sahiptir, ancak buharın ağzınıza ulaşmadan önce daha uzun süre hareket etmesi gerektiğinden, duman önemli ölçüde daha soğuk bir hale gelir.

RTA

RTA, rebuildable tank atomizer anlamına gelmektedir. Bu parçalar, likit taşıyıcı bir tanka sahiptirler.  Yani RTA, elektronik sigara içerisinde kullanılan sıvının tutulması için bir depo rezervuarı olan ve bir sızdırmaz metal hazne kapağı ile kaplanmış bir güverteye sahip yeniden oluşturulabilir bir atomizör olarak tanımlanabilir. Hazne kapağı, buharı damla ucuna yönlendiren bir bacaya bağlanır. Yerçekimi ve basınç, haznede haznenin etrafındaki e-sıvıyı otomatik olarak zorlar ve daha sonra güvertenin dış çevresindeki yuvalardan veya kanallardan yukarı doğru çeker. Fitil uçları bu kanallara yerleştirilir. E-sıvı fitili doyururken, buharlaşacak bobinlere verilir. RTA parçasının içerisinde coil isimli parça bulunmaktadır ve bu nedenle bu parçayı kullanıcının kendisinin sarması gerekmektedir. Tank doldurulduktan sonra bu elektronik sigara, içerisindeki likit bitene kadar kullanılabilir.

RDA

RDA rebuildable dripping atomizer anlamına gelmektedir. Bu turun içerisinde coil ve tank bulunmamaktadır. Bobinleri sabitlemek ve bobinleri ışıtan aküye (mod) elektrik bağlantıları sağlamak için direkleri olan bir güverte içeren bir cihazdır. Güverte, vida ile takılan veya o-halkalarla kayan bir dış kabuğa benzeyen kapakla kaplıdır. RDA’lar e-sıvıyı tutacak tank bölümlerine sahip değildir. Elektronik sigaranın likit aroması, bu parçaya bir şişeden damlatılır. İçerisindeki likit bittikçe de damlatma işlemi tekrarlanır. Damlalar bobinlere veya fitillere gelecek şekilde ayarlanır. Elektronik sigara içmeyi bir hobi haline getirmek isteyenler için bu parça oldukça kullanışlıdır.

Likitler

Elektronik sigara içerisinde kullanacağınız likit, bu ürünle yaşayacağınız deneyimin belirleyicisi olacaktır. Likitin tadı, kalitesi, yoğunluğu ve cihaz içerisindeki iletilme yöntemi; önemli faktörlerdir.

E-sıvı olarak da adlandırılan likitler, elektronik sigaralar gibi buharla çalışan sigara ürünlerinde kullanılan karışımdır. Elektronik sigara likitleri genellikle propilen glikol, gliserin, şu, nikotin ve tatlandırıcılardan oluşur. Her ne kadar içerikler değişse de bu maddeler genellikle % 95 oranında propilen glikol ve gliserin içerir. Likit çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Dünya çapında birçok e-sıvı üreticisi vardır. Bu üreticiler 8000’den fazla elektronik sigara likidi çeşnisi yaratmaktadır. Üreticiler ağırlıklı olarak Amerikan E-Sıvı Üretim Standartları Birliği  Endüstri standartları Amerikan E-sıvı Üretim Standartları Birliği (American E-liquid Manufacturing Standards Association – AEMSA) tarafından oluşturulan ve yayınlanan standartları takip etmektedir.

Elektronik sigara için likit seçimi yapılırken, içerisindeki nikotin miktarının iyi seçilmesi gerekmektedir. Özellikle tütün bazlı sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanan kişilerin, sigaraları için seçtikleri likit maddenin içerisindeki nikotin miktarını iyi ayarlaması gerekir.

Pil

Elektronik sigaraların atomizer sonrasında en önemli parçası pildir. Nasıl bir enerji kaynağı seçeceğiniz, cihazdan alacağınız keyfi belirleyecek en önemli özelliktir. Bu nedenle pil seçimi de en az atomizer seçimi kadar önemlidir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller temelde iki turludur. Bu türler mod ve normal batarya olarak adlandırılmaktadır. Mod, elektronik sigara cihazından çıkan enerjinin voltajını veya watt olarak gücünü ayarlayabildiğiniz pillerdir. Bataryalar ise, sadece pilden oluşan ve daha basit sistemlerdir.

Elektronik sigara kullanmaya ve bunu bir hobi olarak değerlendirmeye yeni başlayanlar için en ideal pil, sıradan bataryalardır. Zamanla cihazın öteki parçalarında kullanım ayarlarını belirledikten sonra, mekanik olarak çalışan modlar da denenebilir. Ancak dikkatli olunması gereken nokta, bu mekanik modlardaki patlama ihtimalidir. Bu ihtimale karşı, henüz bu cihazlarla yeni tanışanlara sıradan bataryalar önerilemektedir.

Elektronik sigaranın iki önemli parçası olan pil ve atomizer, farklı yöntemlerle birbirlerine bağlanabilirler. Gelişen teknolojinin getirdiği kolaylılarla, günümüzde elektronik sigaralarda iki temel bağlantı noktası tarzı kullanılmaktadır. Bunlar 510 ve Ego olarak adlandırılmaktadırlar. Pil ve atomizer arasındaki bağlantının sorunsuz bir biçimde kurulabilmesi için, doğru bağlantı noktası türünün bulunması gerekmektedir. 510 isimli bağlantı noktası tarzı ince bur vida biçimindedir. Ego isimli bağlantı noktası tarzı ise görece daha kalındır. Burada seçeceğiniz parçanın bağlantı noktası çok önemlidir. Çünkü 510 bağlantı noktasına sahip olan moda Ego bağlantı noktasına sahip bir atomizer takılamaz. Bununla beraber, Ego tipine sahip bir moda, her iki tipte bağlantı ile atomizer takılanılır. 510 tipindeki modlara Ego tipindeki atomizer takmak için, bir adaptor kullanılması gerekmektedir. 510’dan Ego’ya dönüştürücü şekilde kullanılan bu adaptörler, bağlantının sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Eğer elektronik sigaradaki tüm parçalar ayrı ayrı kaynaklardan satın alınacaksa, bu uyumum olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda, elektronun sigara keyfi yarım kalacaktır.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller, aslında hepimizin aşina olduğu başka cihazlarla benzerlik göstermekte. Cep telefonlarının içerisinde de kullanılan lityum iyon şarj edilebilme özelliği bulunan piller, elektronik sigaraların içerisinde de yer almaktadır. Pilin bir gün içerisinde ne kadar süre dayanacağı, kullanıcının elektronik sigara kullanma sıklığına göre değişmektedir. Sözgelimi, günde bir paket sigara içen ve bu miktarın aynısını elektrona sigaraya uyarlayan bir kişi, günde topmanda 1600mah kadar pil tüketecektir. Bu durumda bir adet 1600’lük ya da iki adet 800’lük pil iş görebilir. Bu miktardan daha fazla ya da daha az sigara tüketecek kişiler için, daha farklı pil biçimleri önerilmektedir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan pek çok farklı tarzda pil bulunmaktadır. Bunlardan en sık rastlanılanları basit batarya, voltaj ayarlı modlar ve watt ayarlı modlardır. Bu parçalar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak, elektronik sigaranız için pil seçiminde size yardımcı olacaktır ve keyfinizi bölmeyecek en doğru sigarayı seçmenizi sağlayacaktır.

Basit Bataryalar

Yukarıda da belirtildiği üzere, basit bataryalar elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih etmesi gereken batarca türüdür. Boyutları ortalama olarak yuvarlak bir dolma kalem ile aynıdır. Ağırlıkları fazla değildir. Bu tarz bataryalar, tamamen şarj edilmiş halde kullanıldıkları zaman, 3.6 volt enerji verebilmektedirler. Pil içerisindeki enerji azaldıkça, verdiği voltaj da düşmektedir. Elektronik sigara başlangıç kitlerinde çoğunlukla basit bataryalara yer verilmektedir. Eğer bu cihazları merak ediyorsanız, deneme amaçlı olarak kullanacaksanız ve bütün gün yanınızda taşımak yerine ara ara deneyecekseniz; basit bataryalar işinizi görecektir. Bu cihazlarda voltaj gün içerisinde azaldığı için, şarjinin tamamen dolu olduğu sabah saatlerinden artık yavaş yavaş bitmeye başladığı akşam saatlerine kadar verimlilik azalmaktadır. Basit bataryaların bağlantı noktalar genellikle Ego tipindedir. Bu nedenle basit batar kullanırken bu tipe uygun atomizer kullanılması önemlidir.

Voltaj Ayarlı Modlar

Voltaj ayarlı modlar, elektronik sigara için kullanabileceğiniz bir diğer pil çeşidi olan modların en kullanıcı dostu türüdür. Yine elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih edebileceği bir parça olan voltaj ayarlı modlar, kullanım kolaylığı sunar. Kaliteli bir elektronun sigara setinin içerisinden çıkan voltaj ayarlı mod, şarj ömrü boyunca aynı voltaj oranını kullanıcıya verir. Bu da ilk nefesten sonuncuya kadar gün boyunca aynı aroma ve miktara sahip olmanıza yardımcı olur. Şarjı bitene kadar alınan tat ve likitteki aroma miktarı eşit kalacaktır. Voltaj ayarlı modun pil ömrü kullanım miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Watt Ayarlı Modlar

Pil türlerinden modların bir başka çeşidi de watt ayarlı modlardır. Elektronun sigara için kullanılan modlar arasında, kullanıcıya en iyi sonucu veren modlardan bir tanesi de budur. Bunun nedeni kalitede bir devamlılık sağlamasıdır. Watt ayarlı modlarda, hangi dirençte coil kullanıldığını ölçen bir mekanizma mevcuttur. Bu mekanizma, watt’a göre voltajı kendisi ayarlar. Bu da her daim aynı lezzeti ve aynı miktarı almanızı sağlar. Voltaj ayarlı setlerde coil direnci elle ayarlanırken, watt ayarlı setlerde bu ayarlama otomatik olarak gerçekleşmektedir. Elektronik sigarada ne istediğini bilenler için ideal pildir.

Yazar: Admin

1 thought on “Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

    VaperDL

    (9 Kasım 2019 - 11:49 am)

    bence önemli olan atomizer modunuzun cok kaliteli birşey olmasına gerek yok atomizerinizi iyi seçin yeter. Herkesin atomizer zevkli farklı oluyor tabi ki..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir