Elektronik Sigara Boğaz Yanması

Elektronik sigaraya özellikle yeni başlayanların yaşadığı boğaz yanması neden olur ne yapmak gerekir kısaca özetleyelim.

Aslında bu durum cihazdan daha çok likit ile alakalıdır. Kullandığınız cihaz ciğer çekimi ise yeni başlayanlarda 6 yada 9mg gibi likitler boğaz yanmasına sebep olabilir. Yeni başlayanlar genel olarak normalde kullandığı sigaraya bakıp elektronik sigara likiti alıyor bu tamamen yanlış bir durum. Elektronik sigaralardaki alınan buhar ile normal sigaralardaki duman oldukça farklıdır. youtube üzerinden birçok videoya bakıp sigara ve elektronik sigara arasındaki buhar-duman yoğunluğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Ciğer çekimi yada nargile içimi olan cihazlara örnek verecek olursak; Vaporesso Revenger serisi, Vaporesso Switcher, Vaporesso Polar, Vaporesso Armour Pro, Smok Alien, Smok G-Priv 2, Smok Procolor, Smok AL85, Smok X-Priv, Smok Mag gibi birçok cihaz görülmektedir. Ciğer çekimine uygun premium markalarına örnek verecek olursak One hit wonder my man, one hit wonder army man, one hit wonder the man(milkman), one hit wonder muffin man,one hit wonder fireman,one hit wonder magicman,one hit wonder rocketman, humble, hustle, havoc, yogi premium likitler yüksek vg oranı ile ciğer çekimi için en çok tercih edilen elektronik sigara likitleridir. Joyech ego serisi ve vaporesso target mini elektronik sigaralarında ciğer çekimi yada sigara içimi coil ile ayarlanabilir.

Sigara içimi olan elektronik sigara yada atomizerlerde buhar daha az geleceği için kullanılan nikotin oranı biraz daha yüksek olabilir. Örneğin ciğer çekiminde 3mg kullanan bir elektronik sigara kullanıcısı mtl yani sigara içimi atomizer ile 6 yada 9 mg gibi likitler kullanılabilir ayrıca mtl içiminde boğaz vurumu yüksek olan pg oranı yüksek likitler tercih edilebilir.. Sigara içimine örnek cihazlar; Joyetech ego aio, Joyetech ego aio d22, Joyetech ego aio d22 xl, aspire zelos, vaporesso target mini. Atomizer olarak sigara içimine uygun modeller ise; aspire nautilus mtl, digiflavor siren mtl, vandy vape berserker mtl, expromizer v2.1,expromizer v3 fire, advken manta mtl atomizerler gibidir. MTL atomizerlerde kullanılılan yüksek pg oranlı premium likitler ise ; Halo , five panws , gibi elektronik sigara likitleridir. Halo likitlerde en çok beğenilen likitler halo tribeca, halo freedom, halo midnigt apple, halo turkish tobacco , five pawns grandmaster, five pawns gambit, five pawns castle long, five pawns castle long reserve gibi ürünlerdir.

Hem ciğer çekimi, hem nargile içimi olarak kullanılabilen likitlerde mevcuttur bu likitlerdeki vg oranı yüksek pg oranı düşüktür daha az boğaz vurumu ile kullanılır. Premium likitlerden örnek; dinner lady, cosmic fog, nasty, anml, taffy man, momo, naked gibi ürün gruplarıdır. bu ürün gruplarında en çok beğenilen ürünler ise dinner lady lemon tart, dinner lady cola cabana, dinner lady berry tart, dinner lady cornflake tart, dinner lady strawberry bikini, cosmic fog milk&honey, cosmic fog sonrise, cosmic fog the shocker, cosmic fog chilld tobacco, cosmic fog platinium collection serisi, cosmic fog lost fog serisi, cuttwood unicorn milk, cuttwood boss reserve gibi ürünlerdir. Bu listedeki likitler 70vg 30pg oranlarına sahiptir hafif boğaz vurumu ile ciğer çekimi  kullanmak isteyenlerin tercih ettiği premium elektronik sigara likitleridir.

elektronik sigaranızın kalitesi, atomizerin kalitesi, pamuk kalitesi, likit kalitesi gibi olarak sıralasak da en önemli sebebi e likitin içindeki aroma ve nikotin yoğunluğu olacaktır. Bunun yanında vg –pg oranı da çok önemli bir etkendir. Boğazda yanma, dudakta yanma, ağıza likit gelmesi gibi durumların en önemli sebebi aslında likit ve kullanım ile alakalıdır. Ağıza likit gelmesi coil üzerindeki fazla likitten kaynaklıdır uzun süre kullanılmayan atomizer içerisindeki coilde bulunan pamuk likit emmeye devam eder ve fazla olan likiti çekersiniz. Tam yanamayan likitleri doğrudan çekmeye çalıştığınız için ağzınıza likit gelir ve özellikle çoğunluğun kullandığı gibi siz de nikotinli e-likit kullanıyorsanız bu doğrudan vücudunuz nikotinle temas etmesine sebebiyet verir ki çok zararlı bir durumdur. Nikotinin fazlası boğazda yanmaya sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı boğazda yanmayı önlemek için aroma oranının düşük olması, ağızlığın iyi olması, atomizerin yakma gücünün başarılı olması, Vg oranının yüksek olması ( çünkü vg arttıkça hafifleme oluşur bize en uygun vg oranını aynı likitlerin farklı vg-pg oranı ile test edebiliriz ) nikotin oranının ise ideali 3mg desem de 0mg en sağlıklısı, sigarayı yeni bırakanlar için de en fazla 6 mg en uygunudur diyebiliriz. 6 mg de yanma hissedenler de 3 mg nikotin ile başlamaları onları için çok daha iyi olacaktır. Alışmaya çalışmaktan ziyade e likit içerisindeki nikotin oranını düşürmek çok daha mantıklı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Böylelikle elektronik sigaranızdan önce e-likit tercihinize bakmanızda yarar var. Eğer tüm yolları deneyip hala aynı neticeyi alıyorsanız dolum sıvısı (likit) lerinizi başka bir elektronik sigarada deneyebilirsiniz. Sonuç olarak boğaz yanmasız mutlu sağlıklı bir keyif yapmanızı diler e-likit seçerken önce sağlığınızı sonra de ağız tadınızı düşünmenizi tavsiye ederiz.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir